Bugünki yazımızda yeni annelerin bilmesi gerekenleri ve çocuğunuzda olabilecek sorunları anlatacağız. Bugünkü makalemizin konusu yeni doğan bebeklerin hastalıkları. Bebek sağlığı düşünüyorsanız eğer bu makaleyi kesinlikle okumalısınız.Yeni doğan bebek sarılığı; yeni doğan bebeklerde sarılık çok sık görülür. Ekseriya zararsız ve fizyolojik sarılık denen türdendir. Doğumun 3-7 nci günleri başlar, 2 hafta sonra şifa bulur. Doğumun ilk 24 saati içinde başlayan sarılık tehlikelidir. Bundan başka kan hastalıklarında sarılık olur. Fizyolojik sarılık özel bir tedavi istemez. Sarılık 15 günden fazla uzarsa, doktora haber verilmelidir.

Yeni doğan bebekte morarma; yeni doğan bir bebekte morarma olursa, beyin kanaması, zatürree, akciğer büzüşmesi, solunum yolu tıkanması, doğuştan kalp hastalığı, böbreküstü bezi kanaması ve kan zehirlenmesi düşünülür. Hemen doktora götürülmelidir.

Yeni doğan bebekte ateş; doğumun 2-3 üncü günleri görülür. Su kaybı sebebiyle olur. Fazla su verilirse geçer.

Yeni doğan bebek kusması; hayatın 1-2 nci günleri bazen balgamlı veya kanlı kusmalar olabilir. Zararsızdır, kendiliğinden geçer.

Yeni doğan bebekte ishal; Ani başlayan, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Kusma, ateş, ağırlık kaybı ve sulu bir dışkı vardır. Bilinen ishal tedavileri uygulanır.

Bugünlük makalemizi sonlandırıyoruz diğer yazılarımızda başka türlü hastalıklara değineceğiz bizi takip edin lütfen.

 

Related posts:

  1. Bebeklerde İshal Doktor Tavsiyeleri
  2. Bebek Alt Temizliğine Dikkat !
  3. Bebek Uyutma Çalışmaları
  4. Sık Rastlanan Hastalık ve Belirtileri : Kusma
  5. Lohusalık Dönemi