Artık çocuklarımıza meyve ve sebzeyi kolayca yedirmenin çözümünü sunacağım şimdi sizlere. Kolay görünen birşey ama işinizi göreceğinize emin olabilirsiniz ve artık çocuklarınız sağlıklı ve artık yemesi gereken yiyecekleri yemesi için size 5 taktik vereceğim.

  1. Süt dönemi bitti ve katı yiyecekleri yemeğe başladığı halde bebeğinize sebze yedirmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Sebzelere onu neşelendirecek isimler takarak bebeğin ilgisini çekmelisiniz. Örneğin brokoliye yeşil şeker denebilir. Bu şekilde sevdiği birşey gibi gösterip onu kandırmış da olacaksınız. Bunun yanı sıra meyve sıkarken alması gereken sebzelerin de suyunu sıkarak güzel bir tat elde ettikten sonra bebeğinize afiyetle içirebilirsiniz.
  2. Bir çok bebek kırmızı et sevmez çünkü yerken çiğnenmesi zor bir yiyecektir. Bu sebep ile çocuğunuzu önce daha yumuşak olan balık ve tavuk etiyle başlatabilirsiniz zamanla dişleri güçlendikçe kırmızı ete yöneltebilirsiniz. Kırmızı eti yedirme şekli ise köfte gibi yumuşak kıyma yapılmış ürünlerin halinden yedirmek daha kolay olacaktır.
  3. Bebeğinize yemek yeme zorunluluğu getirmeyin ancak yemek saati oluşturun, düzenli öğünler her zaman daha sağlıklıdır. Yemek saati geldiğinde elinizden geldiğince bol çeşit ve sağlıklı ürünleri onun önüne koyun ve seçmesine imkan tanıyın. Yemek ona daha da çekici gelecektir.
  4. Fast food günümüz çocuklarının en çok sevdiği şeydir ve artık her evde sürekli yenen yiyecek türüdür. Bebekler anne babaları taklit eder ve onlar ne yerse onu yemek ister. Siz ona çatal ile brokoli uzatırken kendiniz güzelim kurabiyeyi yiyorsanız bir elinizde elini kurabiyeye yöneltecektir. Ona örnek olmalısınız çünkü o izleyerek hayatı öğreniyor. Bu nedenle bebeklik döneminde anne-babanın bol bol sebze ve meyveler tüketmesi gerekiyor.
  5. Bebeklik süreci çok eğlencelidir, yemek problem olsa da onunla yemek yerken eğlenceli vakit geçirdiğinizde yemek sorunu kalmayacaktır ortada. 4. maddede belirttiğimiz gibi eğer siz nasıl besleniyorsanız çocuğunuz da size bakarak alışkanlık kazanacaktır.

Not olarak çocuklar meyve ve sebze pürelerini çok sevmektedir. Bu yüzden onlara çeşitli meyvelerden ve sebzelerden yapılmış püreleri rahatça yedirebilirsiniz. Ama meyvelerin veya sebzelerin aynı soyağacından gelmesi önemlidir. Örneğin C Vitamini deposu olabilen portakal, limon, mandalina ve greyfurttan oluşan bir püre veya meyve suyu yapılabilir.

No related posts.